Laz Müziğinde Destani geleneği

Laz Müziğinde Destani geleneği

829
0
PAYLAŞ
laz müziği, destan

Karadeniz müziğinin önemli temsilcilerinden biri olan müzisyen  Birol Topaloğlu Laz ve Karadeniz müziği üzerine yapmış olduğu albümlerin yanı sıra, yıllardır  yine bu bölge  üzerine  yaptığı derleme ve araştırmaları ile de dikkat çekmektedir.

Sanatçı; bu araştırmalar boyunca Laz müziğinin en önemli  geleneği olan Destani müzik geleneğinin icrası üzerine yoğunlaştı. Yıllar sonra bu çalışmalarını, sade ve otantik hali ile “Destani” adını verdiği bir albümde topladı.
Toplam 10 parçadan oluşan  ve kendi alanında ilk olan bu albümle Topaloğlu , Laz müziğindeki   Destani  geleneği üzerine  dikkat çekmeye çalışmaktadır.

Bu çalışma için, Rize’nin Pazar ilçesi  Zelek köyünde balıkçılık yapan ve Destani söyleyen (*MABıRA)  Laz Ali’nin (Ali Yurtseven)  oldukça otantik bir parça ile eşlik etmesi albüme ayrı bir renk katmıştır.

Parçalarda eşlik saz olarak kemençe, tulum ve  pirinç metalinden yapılmış dilsiz kaval  kullanıldı.
Kaval eşliğinde seslendirdiği  Destani kaydını, derleme çalışmaları sırasında 2001 yılında gerçekleştirdi. Kaçkar dağları eteğinde kurulu, yüksek bir köy olan Çamlıhemşin/ Mwznt’dz (Upoltcz)  gerçekleşen bu kayıt, yörede kaval eşliğinde söylenen Destani geleneğine  fzrklı bir örnek teşkil etmektedir.
Colchis Müzik etiketi ile yayınlanan  “Destani” albümü aynı  zamanda Birol Topaloğlu’nun çıkarmış olduğu dördüncü solo albümdür.
*MABıRA: Lazca’da Destani ve şarkı söyleyen kişilere verilen isimdir.

Albümle ilgili detaylı bilgi için:
www.colchismusic.com
www.biroltopaloglu.com

IMZA GÜNÜ – 2.LAZEBURA ıSTANBUL BULUŞMASI KAPSAMINDA

Birol Topaloğlu 26 Ekim Pazar günü Taksim Hill Out’da  (Eski Taksim Sanat Evi) Lazebura  Buluşması kapsamında saat 18:00’de vereceği dinletiden  sonra, Colchis Müzik’ten çıkan son albümü “Destani”yi imzalayacak.