Dinler Arası Sevda Türküleri Aynı İsimle Kitaplaştı

Dinler Arası Sevda Türküleri Aynı İsimle Kitaplaştı

692
0
PAYLAŞ
huseyin_irmak dinler arası devda turkuleri

Binlerce yıl bir arada yaşayan toplulukların; coğrafyaya, dile, inanca ve zamana dayalı biçimlediği ilişki yumağı içinde kan, gözyaşı ve kinin yanı sıra hoşgörü, meşruiyet, dayanışma ve sevdayı da taşıyarak günümüze gelen kavimler yurdu Anadolu’da, aktörleri farklı kökenlere mensup aşklara ait halk şarkıları “Dinler Arası Sevda Türküleri” ismiyle kitaplaştı.

Bir arada yaşamı ve elele vermeyi dilediğini ifade eden ve gazeteci-yazar Hüseyin Irmak tarafından hazırlanan çalışma, farklı din mensupları arasında yaşanmış sevdaların eski belgelerde kalmış türkülerini yeniden gündeme taşıyor.

Punto Yayınevi ‘nce 202 sayfa olarak basılan ve Haziran 2009 itibariyle piyasaya çıkan “Dinler Arası Sevda Türküleri”, bazıları tamamen unutulmuş, bazıları hala söylenen toplam 84 türküyü barındırıyor.

Bu türkülerin bir kısmına ait notaları ve hikayeleri de çalışmaya ekleyen Irmak; “ bazı türkülerin sözleri ise ya tamamen ya kısmen değiştirilmiş. Böylesi örneklerin de asıl sözleri ve kökenlerine ait bilgileri bulabildiğimiz oranda kitaba koyduk. Yalan yanlış müdahalelerle aşırı kirletilmiş bu alan, farklı yerlerden ve farklı kaynaklardan sabırlı bir çalışma sürdürülerek, titiz bir sosyal arkeoloji çalışması yapılarak temizlenebilir ancak. Bu çalışma, ülkemizde böyle bir zorunluluğu da göstermiş olacak.” diyor.

Kitap, derlenen türküleri, notaları ve hikayelerini Anadolu coğrafyasındaki evrilmeyi değerlendiren geniş bir yazıyla birlikte okuyucuya aktarıyor. Sonuç bölümünde ise kamuoyunun çok bildiği bazı parçaların asıllarına ait ilginç bilgilere kaynak belirterek yer veriyor.

Kitabın ekler bölümünde ise “Türkiye’de Popüler Müzik ve Çokkültürlülük Üzerine Notlar” başlığı ile Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’ndan Burcu Yıldız tarafından hazırlanmış önemli bir makale yer alıyor.

Türkülere bir de dinler arası açısından bakılmasını isteyen kitapta yer alan parçaları içeren bir müzik albümünün yapılması ve konserlerinin verilmesi için temaslar sürdürülüyor.

 

Haziran 2009