8. Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali İçin Geri Sayım Başladı

8. Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali İçin Geri Sayım Başladı

745
0
PAYLAŞ
yesil_yayla_festival

GOLA Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği tarafından,  her yıl Doğu Karadeniz’de gezici olarak gerçekleşen, Yeşil Yayla Kültür Sanat ve Çevre Festivali’nin bu seneki teması; “Arılar ve Geleneksel Arıcılık”… İşlediği temalarla bölgenin yerel değerlerine değmeyi amaçlayan festivalde daha önce sırasıyla; Eko-Turizme Giriş, Kırsal Mimari, Dereler, Taşlar, Bitkiler, İnekler ve Geleneksel Meyveler temaları işlenmişti.

8. Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali bu yıl 16-17-18 Ağustos tarihlerinde Artvin ve Rize’nin ilçelerindeki farklı köylerde yöre halkı ve katılımcılarıyla buluşmaya hazırlanıyor. GOLA Derneği bu festivali; geçtiğimiz sene elim bir kazada hayata veda eden; geleneksel arıcı ve doğa bilgesi İlyas Can’a adadı. 

İlk gün Arhavi’nin Kamilet Vadisi’nde ikinci gün Hopa’nın Başköy (Mxigi) köyünde, üçüncü gün ise Rize Fındıklı’nın Cennet (Ç’enneti’) köyünde gerçekleştirilecek festivalde tematik etkinlikler olarak; bal sağımı, baldan yapılan yiyecekler, karakovanın yapımı ve ağaca yerleştirilmesi, geleneksel arıcılıkta kullanılan malzemelerin tanıtımı, doğa yürüyüşleri, slayt gösterileri, Denizhan Özer’in küratörlüğünde LandArt (Arazi Sanatı) sergisi yer alacak.

Bir kovandaki arılar edasıyla üreten, çalışan ve sahneye taşıyan Kardeş Türküler, festival kapsamında  Arhavi’de verecekleri büyük konserle, 20. Yılını Kaçkar Dağı eteklerinde kutluyor.

GOLA Laz Halk Şarkıları Çocuk Korosu, Ordu’da bulunan Deniz Yıldızı Zihinsel Engelliler Derneğinin Ebruli Ritim Grubu, Şafak Velioğlu yönetiminde Geri Dönüşüm ve Ritim Atölyesi, Emre Pehlivanlar&Ali Baran Konseri, Tulum&Erbane Buluşması festivalin ilgi çekici etkinlikleri arasında. Yine her yıl devam eden etkinliklerden olan “Karadeniz Kadın Sahnesi” BGST’li Kadın Müzisyenlerin hazırladığı özel bir atölye/performansla, BGST’li Dansçılar ise; Dans Atölyesi ile festivalde yer alacaklar.

Üç gün üç köy gezecek olan Yeşil Yayla Festivali’ne çeşitli şehirlerden yapılacak katılımlar için  GOLA Derneği’nin ve Yeşil Yayla Festivali’nin web sitelerinden bilgi almak mümkün.

web: www.golader.org    www.yaylafest.org

e-mail: golader@gmail.com